Tvorba oddělku - 2 (s otevřeným plodem)

Úvodem je třeba odstranit pár zakořeněných mýtů jako, že matky z nouzových matečníků jsou špatné a je třeba je, co nejdříve vyměnit! Jak jsem se dozvěděl na jedné včelařské přednášce, není rozdíl v kvalitě matky podle toho jestli pochází z matečníku z tiché výměny, rojového, nouzového nebo umělého, ale z prostředí a krmení v době vývinu., to je to, co určuje atraktivitu matky pro včely. Důležité je aby v chovném včelstvu byl dostatek včel a zásob, včetně pylu. I když hodně včelařů tvorbu matek na otevřený plod odsuzuje, já jsem svůj názor na tuto metodu radikálně změnil. Včely spoustu věcí umí líp než my a stejně, tak si umí i lépe vybrat, z které larvy odchovat matku a kolik narazit matečníků. Pochopitelně, že tato metoda není vhodná pro toho, kdo má velký počet úlů a kdo si koupil ušlechtilou nebo inseminovanou matku, za účelem vyměnění genů ve všech svých úlech, tolik rámků s otevřeným plodem by od jedné matky ani nedal. Dále je třeba si uvědomit, že tuto metodu vám zcela určitě budou rozmlouvat i produkční chovatelé matek. Výhodou této metody je dostupnost a snadnost pro každého, kdo má použitelný chovný materiál, např. loni nakoupené ušlechtilé matky nebo je s vlastnostmi svých včel spokojený. Zároveň tato metoda (jako každá tvorba oddělků) slouží jako protirojové opatření a navíc snižuje infekční tlak kleštíka v produkčním včelstvu.

Opět vycházím z úlové soustavy - Langstroth 2/3.

1) Nejdříve si připravíme kmenová (produkční) včelstva. To jest, začneme chovem trubců, já vkládám stavební rámky hned, jak včely na jaře začnou nosit pyl. S chovem matek, by jsme měli začít nejdříve 2 týdny po chovu trubců, ale ne dříve než na přelomu dubna - května.  

2) Do včelstev, s kterých budeme odebírat chovný materiál, vložíme stavební rámek a to do nejhořejšího plodištního nástavku. Rámek by měl mít s obou stran rámky s otevřeným plodem (tam se většinou nachází matka) a být v prostředku nástavku.

3) Po vystavění a zakladení tohoto chovného rámku, si připravíme úly pro oddělky. Já používám hned od počátku celozasíťovaná variodna, včely se alespoň v noci semknou kolem plodu. U dna zavřu česno a na něj položím nástavek s otevřeným očkem na jednu včelu. Doprostřed nástavku vložím 2 až 4 rámky se zavřeným plodem a mezi ně dáme chovný rámek, kde ostrým nožem můžeme snížit výšku buněk. Ze stran dáme po 1 rámku s medem nebo máme-li, tak s jedné strany rámek s pylem a s druhé rámek s medem. K jedné stěně nástavku dáme dvourámkové plast. krmítko a doplníme stavebními rámky nebo soušemi na 7 rámků. Dáme-li souše, tak je vykropíme vodou, jinak vodu dáme do krmítka, do takové výšky, aby se včely netopily (cca 1/2 cm). Pochopitelně, že máme-li můžeme dát místo krmítka do nástavku 2 rámky plodu nebo zásob, ale pak je přítomnost souší s vodou výhodou. Nahoru na rámky položíme proužky medocukrového těsta, pak úl zavřeme.

4) Přibližně po týdnu, opatrně zkontrolujeme pokud možno bez dotýkání se chovného rámku, jestli jsou naražené matečníky. Pokud ano, přidáme proužky těsta a úl zavřeme a další týden si úlu nevšímáme! Pokud ne, snažíme se zjistit příčinu, např. omylem přenesená matka z produkčního včelstva a vše napravíme a pokus opakujeme.

5) Pokud jsou naražený matečníky, tak po dalším týdnu z úlu vyjmeme krmítko (pokud tam bylo) a doplníme stavebními rámky na počet 10 rámků v nástavku, pokud možno nazebrovat mezi souše nebo rámky se zásobami. Poslední dobou začínám do nejspodnějšího nástavku používat stavební rámky, místo rámků s mezistěnou. Zjistil jsem, že je-li oddělek na jednom nástavku a nemá-li dost včel, mezistěna slouží jako překážka, za kterou mladá matka nejde plodovat i když se tam nachází prázdné souše a mezistěnu moc ochotně včely nestaví. Stavební rámek takto nepůsobí a včely ho i ochotněji staví. Opět vložíme těsto.

6) Po dalším týdnu zkontrolujeme, jestli už mladá matka klade. Pokud mladá matka už klade, zkontrolujeme množství zásob a doplníme těsto. Můžeme zkusit mladou matku najít a označit (chceme-li matky značit). Kontroly na kladení matky děláme 1x za týden a krmíme (dovolí-li nám to počasí) cca každý 3 den, přiměřeným množstvím těsta.

7) Po zaplnění nástavku ze 2/3 včelami (od doby kdy už se líhnou včely od nové matky), můžeme začít plánovat rozšíření úlu, je-li v oddělku dost včel a všechny rámky vystavěny. Vyjmeme 2 rámky s plodem, nejlépe otevřeným, bez matky a přeorganizujeme spodní nástavek, tak aby v prostředku nástavku byly 2 rámky s plodem. Pak vedle nich vložíme stavební rámky a k nim přirazíme další rámky s plodem, na uspořádání zbylých rámků už nesejde. Nahoru posadíme další nástavek se zavřeným očkem, do kterého doprostřed vložíme vyjmuté rámky s plodem, z každé strany dáme rámek s mezistěnou. Vyjmeme z produkčního úlu 2 rámky se zavřeným plodem, ale bez včel a dáme je ze stran k rámkům s mezistěnou. Zbytek nástavku vyplníme mezistěnami nebo soušemi.

8) Dále kontrolujeme vystavění a zaplodování mezistěn a doplňujeme krmení. Po vystavění a zaplodování první mezistěny, jí prohodíme s tou krajní.

9) Další nástavek vkládáme, s rámky z produkčního včelstva, po vytočení medu. Nástavek umístíme doprostřed mezi oba stávající, očko ponecháme zavřené. Vyjmeme 2 rámky v prostředku a místo nich vložíme rámky s plodem. Vyjmuté 2 rámky od medu vložíme do nástavku odkud jsme vzali rámky s plodem tak, aby v tomto nástavku byly 2 rámky s plodem v prostředku a ty vložené přišly vedle nich.


Jinak platí to samé jako při tvorbě oddělku s vkládanou matkou. Hlavní rozdíl je ten, že se snažím tvořit oddělky na otevřený plod dříve a silnější než s oddělky s kupovanou matkou. To proto, že než se stačí vylíhnout a rozklást matka, tak oddělek dost zeslábne oproti oddělku, kde přidaná koupená matka klade skoro hned (zpravidla do týdne od přidání). Nemluvě o tom, že kupované matky se v květnu nebo červnu hodně špatně shání (ale jde to).

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode