Kniha návštěv

Příspěvky

Datum 09.09.2018
Vložil jabeka
Titulek 2016

Zdar. Chybí ti poslední roky, nebo už nevčelaříš?

Datum 07.10.2018
Vložil Misoka
Titulek Re: 2016

Včelařím, ale záznamy za rok jsem dával vždy na konci (mezi Vánocemi a silvestrem), to jsem obvykle se nejvíc nudil. Ale poslední 2 roky jsem v tuto dobu byl v zaměstnání, tak nebyl čas.

Datum 30.05.2018
Vložil Albertsib
Titulek How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The men's prostate is central to the a part of a male's reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate related is located just before the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it will always be really really irritating and inconvenient for your patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.Prostate infection, also known as prostatitis, is easily the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years old. Infections from the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common of all forms of prostate infection. It is a result of bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition of the particular defect in the gland and the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be a result of trauma towards the urinary tract or by infections via the rest from the body. A patient may experience testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal in the prostate defect accompanied by the use antibiotics and NSAIDs to take care of the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not even to establish the causes of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other think that intensive exercise and heavy lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper diet is important. These are some of the actions you can take to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for overall health and it will also keep your urinary track clean.

2. Some studies declare that a couple of ejaculations per week will assist you to prevent cancer of prostate.

3. Eat red meat in moderation. It has been shown that consuming more than four meals of beef a week will raise the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most important measure to adopt to be sure a healthy prostate would be to choose regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you ought to go for prostate examination at least once annually.

Datum 14.04.2015
Vložil mirda z rusavy
Titulek super

máš to pěkně a sroumitelně popsané-vysvětlené,,,taky jsem začínal,ale byl jsem hozen přímo mezi dva roje a starej se,,,žádná literatura,,,jen starej poctivej včelař,,pár návštěv u mě a bylo,,zbytek se člověk doučí,,ale je to krásný koníček,,,,

Datum 26.05.2015
Vložil Misoka
Titulek Re: super

Je to pěkný, jen kdyby byly vhodnější pozemky. Bytová zástavba není to pravé ořechové, sousedi jsou občas naštvaní, byť se snažím chovat mírné včely a co nejméně do nich lézt.

Datum 14.04.2013
Vložil Kopecký
Titulek Blahopřeji k L2/3

Správná volba úlu. Reaguji na příspěvek k medné komořře,(nejsem reg. zatím) Stránky chválím, jen je naplnit, ale smysluplně. Čti Moderního včelaře, najdeš tam, mimo mých článků jak jednoduše a úspěšně včelařit, také mnoho odpovědí na své otázky. Nezabývej se přenášením medné komory, funguje to i bez, ikdyž proč by sis to neodskoušel, když se chceš dřít, ale já v tom nevidí žádnou pomoc. Protože když je snůška, tak i oddělky přinesou med.
hodně štěstí a úspěchu přeji

Datum 15.05.2011
Vložil FanyR
Titulek Držím palce....

Pěkné stránky, pěkné fotografie. Napiš jak ti včelky strávily zimu a přidej aktuální fotky. Rád se tu zase zastavím.

Datum 23.02.2011
Vložil goro
Titulek fandím ti...

ahoj milan,
zaujal ma tvoj začiatok včelárenia, pretože som začínal podobne, žiaden známy včelár, študoval som len články a interetové diskusie, prihlásil sa do PSNV - SK a vybral si L 2/3.

nelutujem, hoci som včielky musel doviezť až spoza hraníc, nik u nás nebol ochotný mi ich predať na 448/159, dnes je situácia iná, mám priateľov nie sice v okolí ale na slovensku, ktorí včelária na rovnakých úloch, a jeden ich aj vyrába takže nemám problémy....
začiatky som mal tiež zaujímavé, pri prvej jarnej prehliadke som prišiel o matku, vytvárané oddelky mi vylúpili vlastne včely....:-)
dnes mám z dvoch rodín 8 a ešte chcem tento rok pridať 2 a to mi ako hobby včelárovi bude stačiť
...
nech sa ti darí a nech máš stále zo včielok radosť...

jano

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode