2010

Na jaře v roce 2010 se začala blížit moje hodina "H". Původně jsem plánoval v březnu koupit úly a v dubnu koupit včelstva. Člověk míní, pánbůh mění :-)

Úlová otázka

Od počátku bylo jasné, že půjdu do moderní úlové soustavy a tím bylo předem jasné, že to bude buď rámková míra (r.m.) 42 cm (Optimal) nebo 44,8 cm (Langstroth). Dále jsem řešil jestli nízkonástavkovou technologii - NN nebo systém Dadant - DS (vysoké plodiště, nízké medníky). Bohužel příliš srovnávacích studií o tom, který úl je nejlepší pro chov včel nenajdete. Tolikrát otřepanou frázi včelařů - "Že úl medu nepotí!" já neberu. Úl je svým způsobem výrobní nástroj a každý přeci ví, že se špatným nářadím člověk vždycky udělá méně práce než s kvalitním. Jak napsal kdys jeden známí včelař - velký úl = velké včelstvo = velké množství medu / malý úl = malé včelstvo = málo medu. Takže na výběru úlu hodně záleží a je dobře ho neuspěchat, přechod na jiný typ je potom zbytečně finančně ztrátový. Navíc v jiném typu úlu se člověk učí všechno znova, včetně chyb.

Rozum byl pro 42 cm, globalizační argumenty pro 44,8 cm. Dostupnost Langů a jeho příslušenství nakonec slavila triumf. Na druhou stranu je jedno jestli Optimal nebo 2/3 Lang, ty úly si jsou tolik podobné, jak prostorem, tak technologií chovu, že člověk neudělá chybu koupí žádného z nich. Verzi DS jsem nakonec zavrhl - dvojí r.m., problém s tvorbou oddělků a obnovou díla, nutnost natavování mezistěn atd, prostě příliš mínusů.

Po mnoha měsíčních úvahách jaký úl, padla v únoru 2010 volba na 2/3 Langstroth. Hodně tomu napomohl nový prodejce těchto úlů - p. Matela. Jeho nabídce z finančního hlediska nešlo odolat :-), navzdory mým sympatiím k úlu Optimal. Moje patriotství k všemu českému šlo tentokrát stranou, amerikáni zvítězili :-(

Pořízení úlů

Od mého známého (dlouholetého včelaře) jsem se dozvěděl, že koncem ledna objednal úly u p. Mately a cca za týden začátkem února je má dostat. Ukojen informací o tak rychlých dodávkách jsem se rozhodl nechat objednání úlů na poslední chvíli (i z důvodů, že naše čtvrť města/vesnice byla silně zapadaná sněhem). Později jsem zjistil, jak to bylo krátkozraké :-( Díky pracovní vytíženosti jsem nakonec objednal úly až v dubnu, dodací lhůty se mezi tím prodloužily na měsíc. Takže úly mi přišly až v květnu. Naštěstí tento rok, přírodě v květnu moc nepřál a vše bylo (alespoň u nás) o měsíc posunuto. Díky tomu jsem si mohl v klidu vše připravit - sestavit 8 nástavků a ty nabarvit stajně jako 3 víka a 3 dna, sbít 80 rámků a osadit mezistěnami. 

Určitě vás bude zajímat dodávka úlů a příslušenství. Samotné balení a dodání nemá chybu, o všem jste včas informováni. Nástavky si musíte sami smontovat a případně do nich vyvrtat díru pro očko (česno), které je v příslušenství spolu s vruty. Bohužel vzhledem k ceně nemůžete úplně počítat s precizním provedním dílů. Půlcentimetr žádná míra, což se projeví při poskládání nástavků na sebe (ale nic co by řešily včely), některé díly jsou dodělej si doma - nedostatečná hloubka drážky nebo vypadlé suky. V druhé dodávce 6 vík a den mi chyběly 3 stropní fólie, vzhledem k ceně jsem to neřešil. Dodávky rámků (včetně druhé po 160 ks) byla zcela v pořádku. Bohužel cena je zcela opačná než za nástavky. Zatímco nástavky jsou nejlevnější na trhu, rámky jsou nejdražší na trhu. Přesto bych neměnil, jejich provedení nemá chybu - provedení Hoffman s dostatečně hlubokou drážkou nahoře i dole. Osazení mezistěn prostě paráda, žádné drátkování a natavování. Jen je třeba myslet na to, že horní loučka je snížena oproti originálu. Je dobré koupit mezistěny udělané přesně na míru. Klasické mezistěny na 2/3 Lang jsou malé a 3/4 zase velké. Pokud nemáte možnost objednání přesně na míru, nevadí kupte 3/4 a seřízněte, odřezky použijte po rozhřátí na zalití mezistěny v horní drážce. 

Pořízení včelstev

Vzhledem k tomu, že u nás nikdo široko-daleko nemá Langy a nikam daleko se mi nechtělo pro včely jezdit, jsem počítal, že bych od nějakého místního včelaře koupil brzy na jaře včelstvo (třeba i za vyšší cenu) bez úlu. Ale zkušení včelaři mi na netu tento krok rozmluvili, že smetení včelstev na samotné mezistěny se na jaře nedělá. Udajně hrozí, že včely uletí, obzvlášť když se tam nedá žádný rámek s otevřeným plodem. Koncem května už se o mě začala pokošet panika a zoufalství. Lidi, na které jsem sázel, že od nich koupím včely, ale letos nechtěli žádné včely prodat, z důvodu rozšiřování svých vlastních chovů. Naštěstí mému sousedovi (včelaři) se začaly rojit několikatery včely. Díky tomu, že přistavuje dům, tak neměl moc času na roje, tak mi tři roje dal, za což mu velký dík!

Usazení rojů

První roj, který jsem usazoval nebyl příliš velký, dle dalšího souseda (bývalého včelaře) roj usazený na větvy stromu, měl dvě matky (utvoříl dvě obrácené pyramidy vedle sebe, pravděpodobně s rojem odletěly dvě matky - stará a mladá). Do rojáku vlezla jen jedna matka s půlkou roje (podle velikosti - obsazovaly jen půlku rojáku). Roj jsme nasypaly se sousedem do úlu o 2 NN (opatřeného jen rámky s mezistěnami) horem za pomoci dalšího prázdného nástavku. Byl to můj první roj a tak jsem vlastně ani nevěděl kolik mám zvolit nástavků, jestli otevřít očka atd. Do česna jsem vložil česnovou vložku a tímto česno zůžil a otevřel spodní očko. Dno úlu bylo celozasíťované.

Druhý roj byl o poznání větší (obsazoval celý roják). Tento roj jsem usadil stejně jako první, akorát úl měl 4 nástavky a  otevřená 2 spodní očka.

Další den jsem prostudoval včelařský net a dal pár dotazů do včelařských fór. Tak jsem se dozvěděl, že jsem udělal pár chyb. Bylo mi doporučeno, abych všechny očka zavřel a naopak úplně otevřel česna - což jsem večer také provedl. 

Po týdnu jsem oběma rojům odebral jeden nástavek, protože oba roje obsazovaly jen půlku úlu. Menšímu roji jsem vrátil česnovou vložku.

Ještě ten den, kdy jsem stávající roje zúžil jsem večer od souseda dostal třetí roj. Tentokrát jsem se rozhodl usadit ho sám a to přes náběh do česna. Vložil jsem sololitovou desku přes metr dlouhou a na šířku česna širokou se sajtnami (jak jsem později zjistil příliš nízkými - deska nebyla původně určena, jako náběh pro včely, ty sajtny tam byly neplánovaně už před tím než jsem se rozhodl včelařit :-), do česna pod mírným sklonem směrem nahoru k česnu. Roj byl skoro dvojnásobný než byl druhý usazovaný, roják byl skoro o polovinu větší než použitý na předešlé dva roje a byl plný včel a dost se jich do něj ani nevešlo, nešlo použít ani víko na roják, kolik tam bylo včel. Takto otevřený roják jsem překlopil na střed náběhu. Bylo úchvatné pozorovat jak včely pochodují do úlu a na přední stranu úlu. Bohužel část včel nalezla i pod náběh a utvořila zde menší obrácenou pyramidu. Všechny mé pokusy nahnat tyto včely do úlu skončily nezdarem. Ráno jsem je našel pod dnem úlu. V poledne byl roj pod úlem dvojnásobný a ve tři hodiny všechny včely z tohoto úlu vzaly vlajku :-(

Tak mi zbyly pouze dva roje. V třetím roji buď byly dvě matky a včely se rozhodly, že ta venku je atraktivnější nebo se mi nepovedlo dostat matku do úlu. Škoda tak velkého a pěkného roje, bohužel si za to můžu sám, neudělal jsem pro jeho záchranu nic, díky své nezkušenosti (nebo spíš lenosti). Možná, že také uletěl, protože mu byl úl těsný, po zkušenostech ze zužování předchozích rojů, jsem rovnou volil dle mě přiměřený úl - 3 nástavky, ale možná při usazování roje je lepší volit větší než menší prostor.

Ošetřování rojů

Vzhledem k tomu, že jsem měl roje, tak jsem jim moc velkou péči nemusel věnovat i díky právě probíhající opožděné jarní snůšce. Po kontrole na plodování jsem v obou úlech otevřel očka ve spodních nástavcích. Cca po třech týdnech jsem zjistil, že menší roj má trubcokladnou matku (v plodišti byl pouze hrboplod). Všechny včely z úlu jsem vysypal v druhém rohu zahrady a dal jim do úlu rámek s otevřeným plodem. Po týdnu jsem koukal jestli včely narazily matečníky. Bohužel jsem nic nenašel a tak jsem včely z úlu opět vysypal a rámky přidal většímu roji a tím de facto včelstvo zrušil. Oboje vysypání včel se ukázalo jako kontraproduktivní a velmi nešťastné řešení. Vždy došlo k vražednému boji včel při návratu na místo úlu (úly byly postaveny vedle sebe).

Jedné zvláštnosti jsem se všimnul u obou rojů. Oba roje začínaly stavět, obsazovat a hlavně převážně plodovat na krajních rámcích, na východní straně úlu (česna mám orientovány na jih).

Na konci července jsem provedl prohlídku včelstva a zjistil, že spodní dva nástavky jsou zcela vystaveny a všechny zažily plodování (byly tmavé), naopak nejhořejší nástavek je zcela zanesen medem a zavíčkován. Předposlední nástavek (ze zrušeného roje), byl cca z třetiny vystaven a zaplodován, zbylá část měla některé plásty nedostavěny, zčásti zaplodovány a zčásti zaneseny medem. Protože jsem na začátku srpna obdržel pásky gabonu k léčení, rozhodl jsem se zároveň i zakrmit. Už předtím jsem se rozhodl, že budu chovat včely na medu (tzv. medná komora), proto jsem se rozhodl, že tam nechám všechny zcela zavíčkované medné plásty (celý horní nástavek). Do spodních dvou nástavků jsem vložil gabon a z předposleního nástavku odebral všechny rámky bez plodu a s nezavíčkovaným medem (opět další chyba). Na jejich místo jsem dal rámky z horního nástavku. Do horního nástavku jsem dal dvourámkové plastové krmítko a zbytek zaplnil rámky s mezistěnami. Přestože krmítko má hrubé stěny, aby včely mohly dobře lézt po stěnách, spousta včel se mi v něm topila. To jsem vyřešil vložením cca 10 špejlí, jejich výhodou je, že po použití se umyjí osuší a dají nesčíslněkrát opakovaně použít znova (špejle mi napadli náhodou, když díky své lenosti se mi nechtěla schánět sláma - ne nadarmo se říká, že nejlepší vychytávky vznikají díky lenosti :-). Do konce srpna jsem krmil cukernatým roztokem. Na konci srpna jsem odebral pásky gabonu a pak ještě týden krmil. Další chybu jsem udělal, že jsem nezkontroloval jestli včely dostavěly a zanesly cukrem všechny rámky. Vyndal jsem krmítko a na každou stranu nástavku jsem dal jeden rámek s mezistěnou. Později jsem zjistil, že jsem všechno udělal špatně, včely údajně nerady v zimě přecházejí na panenské plásty a někdy zemřou hlady, přestože v úle je zásob dost.

V listopadu jsme provedly 2x fumigaci. Při první fumigaci já chtěl fumigovat spodem, ale fumigátor trval na tom, že to musí být horem. Bohužel jsem s fumigací neměl žádné zkušenosti a nečekal jsem, že doutnající papírek vyvine takovou teplotu. Díku tomu se mi propálila fólie a za své vzala i polyesterová uteplivka. Při druhé fumigaci už netrval na provedení horem, ale já byl tentokrát už proškolen a připraven díky informacím z netu na provedení horem :-) Fólii a uteplivku jsem na úl během fumigace nedal a naopak jsem nad papírek dal alobal. Ovšem při druhé fumigaci (kterou jsme udělali na opačné straně úlu než první) jsem zjistil, že včely zimují přitisknuty na východní stranu úlu. Bohužel první rámek (vložená mezistěna po zakrmení), byla skoro vystavěna, ale bez zásob (což bylo logické), ale rámek vedle byl také bez zásob, což je dost špatné vzhledem k tomu, že se pod těmito dvěma rámky nacházejí zimující včely.

Začátkem prosince jsme provedli aerosolování. A teď trnu jestli mi včely přežijí zimu. Zároveň si pohrávám s myšlenkou na převěšení zásob.

 

  

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode