2011

Za rok 2011 přidávám další várku svých včelařských postřehů (správněji chyb :-) Z části byli moje letošní neúspěchy, zapříčiněny pracovní vytížeností v zaměstnání, kdy jsem od půlky května až do začátku října měl minimum volného času :-(

Kmenové včelstvo

Navzdory mým zásahům do včel, ony vcelku pohodově přežily zimu a to dokonce ve velké síle s minimem mrtvolek na dně :-) 

Na začátku dubna, u nás abnormálně teplého jara, jsem vložil 2 stavební rámky do horního nástavku, jako druhé od kraje, mého jediného včelstva - loňského roje. Jak se později ukázalo, bylo to už velmi pozdě. Po půlce dubna jsem přidal nahoru nástavek mezistěn. Další chyba, měl jsem udělat rotaci nástavků, jak se později ukázalo, nejspodnější nástavek včely vůbec neobsedaly.

6.5. jsem ze včelstva odebral 12 rámků s plodem a medem na tvorbu 2 oddělků. Při té příležitosti jsem zjistil, že včely nemají žádný otevřený plod a našel jsem i matečníky různého stáří.

10.5. se potvrdila moje obava, že včely už jsou v rojové náladě, když se začaly rojit. Roj po usazení ulétl, podle všeho byly v něm 2 matky. Usazení tohoto roje mělo dost stejný průběh, jako usazování třetího roje loni. I tento roj byl velký, možná i větší než ten zmiňovaný loňský.

9.6. odebráno dalších 16 rámků na tvorbu 4 oddělků, nebyl nalezen žádný plod, kromě trubčího, podezření na neoplodněnou trubcokladnou matku.

12.6. odebráno 9 rámků s medem a vytočeno 12,5 kg medu.

17.7. odebráno 6 neúplně zanesených rámků s medem, vytočeno 3 kg medu. V horním nástavku spousta trubčiny, žádná dělničina, rozhodl jsem se včelstvo zlikvidovat. Provedeno o 12 dní později. Rámky jsem vložil do oddělků.

Oddělky

V druhém týdnu měsíce května, mi přišly objednané 2 loňské matky, od p. Cimaly, linie Praděd. Vzhledem k tomu, že včely většinu plástů zanesly sladinou a měly minimum plodu, tak jsem každý oddělek založil se 4 rámky s medem a mezi ně dal 2 rámky plodu. Dále jsem vložil dvourámkové krmítko (kvůli zúžení prostoru) a rámek s přidělanou klíckou s matkou, který jsem vložil mezi rámky s plodem. Ještě jsem nametl včely z jednoho rámku s medem. To všechno do klasického nástavku 2/3 Langa, umístěného na vysokém zasíťovaném dně. Hlavní česno jsem zavřel a očko otevřel na jednu včelu.

Druhý den jsem matky uvolnil a pustil mezi rámky. Vyndání rámku s klíckou a nahrazrní rámku s mezistěnou, vložení mezi plod a zásoby. Po 10 dnech kontrola na kladení matek (pozitivní), vyjmutí rámkového krmítka a doplnění soušemi na 10 rámků v nástavku.

Ukolébán tvrzeními z webu, že k vytvoření včelstva do podzimu, stačí na začátku května jeden rámek plodu obsazený včelami, dostatek zásob a probíhající snůžka, jsem oddělky nechal svému osudu. Po kontrole na začátku června jsem zjistil, že včely všechny zásoby proplodovaly a nemaje, co krmit, nechaly plod padnout a přestaly plodovat. Okamžitě jsem koupil ve včelařské prodejně těsto Medopip a začal je krmit. Včelstva se opět rozplodovaly.

Poučení pro příště - oddělky krmit, krmit a krmit dokud neobsedají alespoň 2 NN!!! Ověřil jsem si další věc, že oddělkům stačí nechat otevené jedno očko na jednu včelu až do podzimu.

Na začátku června mi přišly 4 letošní matky. Založil jsem další 4 oddělky, ale kmenové včelstvo v té době už mělo jen trubcokladnou matku, tak byly oddělky založeny pouze na rámcích s medem s obsednutými včelami. Abych to dlouze nekomentoval, oddělky byly vyloupeny a o tyto 4 jsem přišel. Další chyba byla, že i očko měly otevřeny naplno!

Letos prvně vyzkoušené tvorby oddělků a získané zkušenosti byly draze vykoupeny :-( Na druhou stranu už vím jak oddělky se zakoupenými matkami tvořit a čemu se naopak vyhnout.

Krmení a léčení

V červenci jsem začal krmit oddělky, na zimmní zásoby, cukrovým sirupem přes dvourámková krmítka, kde jsem jako plovák na zkoušku, použil keramzit. Přes měsíc jsem krmil roztokem v poměru 1:1, abych podpořil i plodování. Během druhé půlky srpna jsem udělal kontrolu na množství uložených zásob. S hrůzou jsem zjistil, že skoro žádné nemají, což vzhledem k datu bylo vážné. Začal jsem krmit roztokem s maximální koncentrací cukru. Potom teprve začaly zásoby v plástech přibývat. Jeden oddělek jsem krmil do půlky září, druhý až do konce září. Přesto se zakrmením nejsem spokojen a doufám, že nepadnou hlady. Určitě příště krmit dříve a rovnou koncentrovaným roztokem.

Ani léčení nebylo bez chyby. V létě jsem léčil Formidolem a přitom zárověň nechal rámková krmítka s krmením. Podle množství mrtvých včel v krmítku, už vím, že příště léčení Formidolem a krmení spolu v žádném případě nedělat!!!

 

Přesto všechno, jestli mi včelstva přežijou zimu, budu letošní rok považovat za úspěšný, protože jsem zdvojnásobil počet včel :-)

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode