2012

Kupodivu opět mi moje oddělky přežily zimu i když to bylo jen taktak :-)

 

Než se pustím do popisování chyb, kterých jsem se dopustil, tak nejdříve zmíním proběhlou snůšku v roce 2012, to zčásti objasní, proč letošní rok nebyl vůbec podle mých představ. Nebylo to sice úplné fiasko (přeci jen jdu do zimy 2012, bohatší o jedno včelstvo :-) a včelstva mi vystavěly přibližně 8 NN mezistěn a to v sezóně, která stavbě moc nepřála, ale k chlubení, hlavně tím ostatním (med, chov matek a rozšiřování počtu včelstev), to taky není :-(

 

Letošní snůška

Díky časté proměnlivosti počasí, toho včely letos mnoho nenanosily a taky stavět se jim moc nechtělo. V březnu střídavě svítilo slunce a mrzlo. Duben byl u nás výstavní, včely se slušně nakoply do rozvoje, ale studený a deštivý květen přišel nevhod, jak z Kremlu mráz :-) Na přelomu května a června všechno kvetlo naráz, ne jako jiné roky, kdy jedna snůška střídá druhou. Takže velké výnosy měly jen ti, co byli připravení (měli dost souší), což já nebyl (hned na jaře jsem si vytavil, všechny volné souše). Červen (hlavně jeho druhá půlka) byl docela teplý, bohužel ve finále (na jeho konci) na nektar chudý. Snůška z medovice trvala cca 2 dni, potom přišlo období dešťů, které naději na medovicový med, totálně pohřbilo.

 

Kmenová včelstva

Do letošní zimy jsem šel se 2 oddělky o rozdílné síle a počtu nástavků a přibližně stejném množství zásob, s úplně zavřenými česny a s otevřenými spodními očky (ze začátku na jednu včelu, později jsem je otevřel naplno). Obě včelstva byly založena na koupených, toho času loňských značených matkách (barva modrá) linie Praděd. Silnější včelstvo bylo na 3 NN a vyzimovalo vcelku bez problémů. Slabší včelstvo bylo na 2 NN, zde bohužel došlo k rozdělení roje a odtržení od zásob a následkem toho k úhynu půlky včelstva hlady (zalezlých do prázdných buněk). Naštěstí matka v druhé půlce roje přežila. Na začátku března, když začaly prolety včel, jsem spodní očka zavřel a otevřel horní očka, zároveň jsem do horních NN vložil stavební rámky s páskem mezistěny. Napříč rámky jsem dal proužky krmného těsta (Medopip), abych včely podpořil v stavbě a plodování v těchto rámcích. Dle předpokladu slabé včelstvo stavělo jen nepatrně na jednom rámku, silné včelstvo rámky vystavělo a zaplodovalo. Po polovině dubna jsem z každého včelstva odebral jeden nástavek, aby lépe obsedala prostor a zároveň to celé přestavěl. Vyjmul jsem z česen klíny a otočil je na otevřeno (zimní zúžení). Na dna jsem dal prázdný NN s naplno otevřeným očkem a do něj u slabého včelstva jsem dal na prostředek rámky s dělničím plodem a na kraje prázdné souše, poté ho zavřel. U silnějšího včelstva jsem dal doprostřed 2 rámky s dělničím plodem, vedle nich rámky s trubčím plodem a zbytek nástavku jsem doplnil zaplodovanými plásty, pak jsem dal další nástavek s naplno otevřeným očkem a ten vyplnil soušemi a rámky s plodem, potom jsem úl zavřel. U obou nástavků jsem dbal na zebrování (střídaní rámků s otevřeným nebo zavřeným plodem, popř. soušemi).

Slabší včelstvo jsem posiloval rámky s plodem i medem a zároveň přikrmoval těstem, až do půlky června. Pochopitelně, že žádný med jsem od něj nečekal, šlo mi o to zachránit tuto linii matky. Včelstvo muselo provést tichou výměnu matky (byla nalezena mrtvá na dně) a poté se úžasným tempem rozplodovalo.

Silnější včelstvo mi posloužilo k posilování slabšího včelstva a k založení 2 oddělků, vzhledem k tomu jsem z něj vytočil pouze 9 kg medu. Jeden NN medu jsem mu nechal s tím, že ho vytočím v červenci. Jaké bylo moje překvapení když jsem na konci července zjistil, že nástavek je prázdný a včely na suchu a v důsledku  toho přestaly plodovat. Okamžitě jsem začal obě včelstva krmit. I toto včelstvo muselo provést tichou výměnu, ale mrtvou matku jsem nenašel. 

Na malém výnosu medu se také podepsala skutečnost, že jsem neměl dost souší. Na jaře jsem po zúžení včelstev všechny vyndané souše vytavil a pak mi docela chyběly. Z toho plyne poučení pro příště - pokud možno tavit staré, vadné, nedostavěné souše až nakonci sezóny a ne na jejím začátku...

 

Oddělky

Hned 1.6. mi dorazily 2 nové koupené matky, opět linie Praděd (barva žlutá). Každý oddělek jsem založil na celozasíťovaném dně se zavřeným česnem a s nástavkem, který měl otevřeno očko pouze na jednu včelu. Do každého nástavku jsem dal 2 rámky s plodem, z toho u jednoho oddělku jsem použil i jeden rámek s otevřeným plodem (neměl jsem dost rámků se zavřeným plodem, z důvodů posilování druhého kmenového včelstva). Mezi rámky s plodem jsem vložil rámek s matkou v klícce, dále jsem vložil dvourámkové krmítko pro vyplnění prostoru a zbytek vyplnil soušemi. Na horní loučky rámků jsem položil proužky krmného těsta a úly zavřel. Druhý den jsem matky vypustil a rámek s klíckou vyjmul, místo něj, ale z kraje zaplodovaných rámků, vložil rámek s mezistěnou. Po týdnu jsem provedl kontrolu na plodování. Včelstvo se zavřeným plodem, už mělo v souších vajíčka a plod. Včelstvo s jedním rámkem, kde byl otevřený plod, mělo přidanou matku mrtvou a naražené matečníky. Matečníky jsem zrušil a celý nastavek posadil na druhý oddělek, z kterého jsem odstranil krmítko a doplnil 2 rámky s mezistěnou. Poučení pro příště je jasné, nezakládat oddělek, kam chceme přidávat matku, na rámcích s otevřeným plodem. Další i když už ne tak závažné chyby jsem se dopustil krmením. Na včelařském fóru vznikla menší diskuze, jak donutit oddělek k výstavbě, co nejvyššího počtu mezistěn. Vznikly dva tábory, které se shodly pouze na tom, že se musí intenzivně krmit. Jeden tábor včetně mě tvrdil, že stačí krmit těstem, druhý tvrdil, že po těstu nestaví pokud nemají přínos sladiny nebo jim není dodáván cukerný roztok. Abych si ověřil to, co jsem tvrdil a myslil si, že mám ověřeno z loňska, tak jsem až do konce července krmil těstem. Dnes musím uznat, že druhý tábor měl pravdu a moje tvrzení bylo chybné. Bez přínosu sladiny nebo krmení roztokem včely nestaví. Bohužel díky průběhu počasí a snůšky, byl tento rok pro stavbu velmi slabý.

 

První pokus o chov matek

Letos jsem se rozhodl zkusit chov matek. Dle doporučení na fóru, jsem se rozhodl si koupit plastovou vysouvací lžičku (typ krajón), čínské výroby. Z předchozího roku jsm měl koupené plastové matečníkové misky, barvu na matky, vychytku matek a skleněný píst na značení matek. Takto vyzbrojen, jsem vložil jeden rámek s nasazenými matečníkovými miskami do medníku, silnějšího včelstva, na ovonění. Druhý den jsem rámek vyndal a spolu s ním i rámek s otevřeným plodem a vajíčky. První larva se dostala na jazýček larvící lžičky, tak snadno, až mi to zaskočilo. Stejně tak i její sundání proběhlo úplně hladce. Ovšem u druhé larvy to už, tak snadno nešlo. Po několika marných pokusech, kdy jsem to zkoušel z různých buněk, se stala nehoda, které vše vysvětlila - lžička se rozpadla. V zápalu boje jsem si vůbec nevšiml, že lžička se začíná rozpadat a z toho důvodu vysouvání jazýčku už nefunguje tak, jako při prvním pokusu. Až po jejím rozpadnutí jsem si uvědomil příčinu problémů :-) Pokus o larvení jsem tím pádem ukočil a můj první pokus skončil fiaskem. Vše jsem zase uklidil, díly lžičky, alespoň ty, co jsem našel, jsem hodil do popelnice a pořídil si nerezovou profesionální lžičku. Další pokus jsem se pro nedostatek rámků s plodem rozhodl uskutečnit až příští sezónu (2013). 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode