2013

Letošní rok byl u mně ve znamení melicitózní snůšky a rozšiřování počtu včelstev.

Do zimy jsem šel se 2 včelstvy s neznačenými matkami a 1 oddělkem s koupenou značenou matkou. Na jaře jsem zjistil, že jedno včelstvo neploduje a ani nestaví trubčinu ve vložených stavebních rámcích , nejspíše přišlo o matku. Poté, co jsem u druhého včelstva a oddělku provedl založení trubčího nástavku ve spod úlu a nazebroval plod se zbylými cukernatými zásobami (včetně zásob ze včelstva bez matky), jsem bezmatečné včelstvo zrušil. Zásob tuto zimu zůstalo ve včelstvech opravdu hodně. Po zebrování a přidání zásob ze zrušeného včelstva, měl oddělek i včelstvo cca po 1,5 nástavku zásob.

Překvapil i oddělek, který vyzimoval v neobvyklé síle. Do zimy jsem ho nechal jít ve 3 NN. Na jaře, v době zakládání trubčího nástavku, obsedal všechny uličky ve všech 3 NN a to dokonce i uličky mezi stěnou nástavku a krajním rámkem.

Letos jsem se rozhodl si odchovat vlastní matky a jít do zimy se značenými matkami. Už jsem se těšil, jak vyzkouším novou larvící lžičku :-) Nejdříve jsem si připravil 2 nové podstavce na úly. U stávajících podstavců, jsem po přestěhování včelstev, nahradil betonové cihly ztraceným bedněním. Počátkem června jsem si připravil 4 varoadna se zavřeným česnem na podstavce. Na ně dal po jednom nízkém nástavku s otevřeným očkem na 1 včelu. Do každého nástavku jsem dal 2 rámky se zavřeným plodem, 2 rámky se zásobami, 2 souše zastříknuté vodou a 1 dvourámkové krmítko, jako výplň prostoru. Dále jsem měl připraveny 4 horní loučky, každou se 3 plastovými mateřími miskami. Můj pokus o larvení, ale nakonec opětovně skončil fiaskem, kdy jsem pro vzteklost včel, toho nechal po pár nevydařených pokusech. Nakonec jsem dal do každého nástavku po jednom rámku s otevřeným plodem. Pro úplnost musím dodat, že jsem se snažil zrušit včelstvo s neznačenou matkou a proto jsem z něho odebral veškerý zavřený i otevřený plod. Přibližně po týdnu jsem zkontroloval oddělky, zdali narazily matečníky. U jednoho oddělku jsem zjistil, že se tak nestalo a naopak se tam nacházejí vajíčka i otevřený plod. Po prohlídce včelstva s neznačenou matkou, jsem zjistil absenci plodu ve včelstvu a došlo mi, že se mi povedlo matku dát do oddělku, proto jsem oddělek s matkou spojil s tímto včelstvem. Zbylé 3 oddělky si zdárně odchovali matky a ty se i docela brzo rozplodovaly. Rozhodl jsem se matky v nich vyhledat a označit barvou, dokud jsou včelstva ještě málo plná dělnicemi, aby se snáze hledaly. Nalézt matku se mi nakonec povedlo jen v jednom oddělku a to ještě náhodou, jen díky tomu, že mi při manipulaci s rámky vypadla na betonový podstavec. Zprvu jsem si toho ani nevšiml, až když jsem zavřel úl, tak jsem viděl, jak se tam začíná tvořit chomáč včel. Hned mi došlo, že by tam mohla být matka. Ani jsem jí moc dlouho nemusel hledat, v poklidu si tam lezla po včelách. Byla to nádherná matka, velikostně stejná, jako kupuji a pak, že nouzové matky za nic nestojí :-) Povedlo se mě jí vzít do vychytávací klícky a po zbavení se dělnic, jsem jí umístil do značkovacího pístu. Nemusím snad ani říkat, jak se mi trémou klepali ruce, když jsem barvou značil svojí první matku :-)

Jak už píšu v úvodu, letošní rok byl ve znamení melicitózního medu. Co šlo jsem vytočil a ostatní jsem máčel ve vodě a vracel do včel a to hlavně do oddělků. Za pomoci přerozdělování rámků jsem dosáhl, že všechny oddělky šly do zimy ve 3 NN. Tak jako každý rok jsem i letos nespokojený s tím, jak se mi povedlo nebo spíše nepovedlo zakrmit včelstva. Včelstva prostě v určitém období přestala odebírat roztok a mě zbylo ještě pár balíků cukru, určeného ke krmení.

Do letošní zimy jdu s 5 včelstvy, kde mám 2 loňské (1 značená kupovaná) a 3 letošní (1 značená mnou :-) matky.

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode