2014

Letošní rok byl jedním slovem "katastrofa". Plán pro letošek byl udělat u každého kmenového včelstva oddělek, po nalezení mladé matky jí označit a přendaváním rámků s plodem do oddělku, kmenová včelstva zrušit.

Začátek roku nebyl špatný, přežilo všech 5 včelstev a březen byl převážně slunečný, stejně jako začátek dubna. Proto jsem si naplánoval tvorbu oddělků na přelom dubna/května. Počítal jsem do každého oddělku s odchovem dcer od kupované matky, která se jevila už loni velmi slibně. Bohužel se počasí zkazilo a umožnilo tvorbu oddělků až 21.5., ale díky velmi špatnému počasí byly včely slabé a s minimem nanosené sladiny. K tvorbě oddělků v tento čas mě donutilo jedno včelstvo, které se vyrojilo. Roj ulétl, ale popravdě jsem o něj ani nestál. Toto včelstvo jsem rozdělil na 2 poloviny (v jedné 2NN a v druhé 3NN) a v každé nechal několik matečníků, protože jsem nevěděl, kde se nachází mladá matka, pokud už tam vůbec nějaká vylíhlá je. Ostatní oddělky jsem se rozhodl zakládat na otevřený plod a letos pokus s larvením vzdát. Dvou oddělkům jsem dal otevřený plod od kupované matky, dalšímu od její dcery, kterou jsem jako jedinou matku zatím sám osobně označil a poslední oddělek dostal otevřený plod od včelstva, kde už je třetí generace od jedné z mých prvních koupených matek.

V půlce června jsem měl odjet na dovolenou a vrátit se až na začátku července, tak času nebylo moc a bohužel ani žádné úžasné počasí a snůška. Při kontrole těsně před odjezdem jsem zjistil, že ve 4 včestvech je po nástavku medu a jen v jednom včelstvu půlka nástavku medu, toto včelstvo se i po vyzimovaní jevilo jako slabé. Taky proto jsem do oddělku tvořeného z tohoto včelstva dával otevřený plod od kupované matky. Při kontrole oddělků jsem zjistil, že v oddělku u včelstva s třetí generací matek, je už kladoucí matka. Taktéž oddělek u včelstva s koupenou matkou, už měl kladoucí matku. Oddělek u včelstva s mnou značenou matkou měl už sice taky nakladeno, ale bohužel jsem tam objevil značenou matku, nechápu jak jsem jí mohl přehlédnout. Tak jsem oddělek spojil s původním včelstvem. Oddělek u nejslabšího včelstva byl bez plodu i vajíček a velmi slabý, tak jsem ho také spojil s původním včelstvem. Rozdělené vyrojené včelstvo bylo v polovině s 2 NN bez plodu, proto jsem tam vložil 1 rámek s otevřeným plodem ze včelstva s kupovanou matkou. V polovině s 3 NN jsem jen koukal, že nosí med, ale plodování jsem nekontroloval.

Po návratu z dovolené jsem zjistil, že všechny kmenová včelstva jsou bez medu a plodu, stejně tak i oddělky. Proto jsem všechny včelstva zakrmil těstem. Po týdnu jsem je kontroloval jesli se znova rozplodovala. U vyrojeného rozděleného včelstva jsem zjistil následující. Oddělek na 2 NN sice plodoval, ale díky dlouhému bezplodovému období, byl velmi slabý, druhá půlka na 3 NN byla bez medu a s malým počtem včel, proto jsem obě včelstva spojil dohromady a nechal jen na 3 NN. Zbýlé dva oddělky byly OK, tak jsem postupným převěšováním rámky s plodem, ale bez včel (abych nepřenesl i starou matku) je spojil během 3 týdnů s kmenovým včelstvem. Značení matek v oddělcích jsem si odpustil.

Koncem července jsem včelstva přeléčil Formidolem a upravil k zakrmení na zimu a začal krmit. Do půlky srpna včely odebíraly roztok dobře. Od půlky srpna přestaly odebírat, ale protože měly uloženo jen polovinu zásob v horním nástavku, než byla moje představa, tak jsem po týdenní pauze je začal znovu krmit až do začátku září. Pak se u nás tak ochladilo (září bylo studenější než následující říjen a listopad), že už nemělo cenu dál krmit, přestože množství uložených zásob bylo slabé. Protože ani po spojení si vyrojené včelstvo nevytvořilo žádné zásoby a naopak zesláblo tak, že obsedalo jen půlku jednoho nástavku, tak jsem ho na začátku října spojil přes noviny s nejslabším včelstvem, kde se mi celý rok nelíbili výkony matky.

Letos jsem poprvé nevytáčel med a díky tomu si ho sám musím kupovat, smutná vizitka včelaře. Nakonec jdu letos do zimy se 4 včelstvy, což je o jedno méně než loni. Díky špatné snůšce a velkému výskytu kleštíka byly už během října hlášeny 100 % úhyny včelstev, nejvíce v Plzeňském a Karlovarském kraji, během listopadu se přidali i ostatní kraje v republice.

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode